Neodoljiv Gorski kotar

Spilja Lokvarka

Spilju je 1911. godine sasvim slučajno, prilikom iskopavanja kamena vapnenca otkrio Jakov Bolf Talijanetov. Spilju je prvi istražio geolog Josip Poljak koji je spilju nazvao Lipa po brdu Debela lipa.

Kasnije je njezino ime izmijenjeno iz razloga što se spilja ne nalazi u brdu Debela lipa, već u brdu Kameniti vrh. Za spilju Lokvarku Poljak je napisao da je jedna od najljepših spilja hrvatskoga krša. Spilja ima 6 etaža ukupne dubine 275m, od kojih su prve 4 otvorene za posjetitelje. Duljina zasad otkrivenog dijela spilje iznosi 1179 metara, a dubina 75 metara. Temperatura unutar spilje kreće se u rasponu od 7 do 9 stupnjeva.

1961. zbog iznimnih geomorfoloških vrijednosti spilja je proglašena spomenikom prirode od strane Zavoda za zaštitu prirode Zagreb.

DIMNJAČAREVA SPILJA

U šumi Kamenitog vrha nalazi se Dimnjačareva spilja do koje vodi uređena pješačka staza. Ime je dobila po Lokvarcu Andriji Grguriću Dimnjačaru, španjolskom dobrovoljcu i partizanu koji je poginuo 1943. godine.

Duga je 30 metara, a završava dvoranom bogatim sigama. U njoj borave šišmiši. Prvi ju je istražio Gordan Polić, član SD «Pauk» iz Fužina.

MEDVJEĐA SPILJA

Spilja se nalazi na zapadnoj strani Kamenitog vrha, nedaleko od Dimnjačareve spilje.

Kanali spilje dugi su oko 220 metara. Ulazni hodnik dužine 17 metara završava stepenicom visokom 2,20 m. Od stepenice vodi drugi hodnik dug 18 metara na čijem se kraju nalaze dvije dvorane.

Medvjeđa spilja je paleontološka spilja. U njoj su pronađeni ostaci prethistorijskih medvjeda, Ursus Speleus.

PONOR PINORA

Ponor Pinora najveći je ponor Lokvarke. Istraženi dio ponora dug je 500, a dubok 100 metara. Na dubini od oko 50 metara je sifon pun vode što otežava daljnje istraživanje. Kosina ponora je obzidana, postavljene su rešetke za zadržavanje otpada, a nad samim ponorom sagrađen je mostić za razgledavanje ponora.
Zadnji puta otvor ponora detaljno je uređen 1975. godine, a za održavanje su zadužene Hrvatske vode.

PAKLENA VRATA

Paklena vrata nalaze se na turističkoj stazi u park šumi Golubinjak. To su vrata u stijeni širine 4 metara, debljine zidova 5 metara, a visine 8 metara.

GOLUBILJA POLUSPILJA

Prije urušavanja svoda, što se i danas vidi po količini materijala po tlu, Golubilja poluspilja je bila spilja. Sasvim je vidna i suha. Ima veliki ulaz i mali izlaz. Iako je ulaz širok 60 metara i visok 20 metara, spilja je kratka. Duga je tek 15 metara.
Ime je dobila po golubovima koji su se nekada u njoj gnijezdili.

LEDENA SPILJA

Ledena spilja nalazi se u Golubinjaku uz turističku stazu. U spilju se ulazi strmom padinom. Ima dvije dvorane koje su međusobno spojene hodnikom. U svodu spilje nalazi se veliki otvor kroz koji su nekada slastičari zimi ubacivali snijeg kako bi ljeti imali dovoljno leda za pravljenje sladoleda. Ime je dobila upravo po snijegu i ledu koji se ljetnim mjesecima zadržavao u spilji.

CIGANSKA POLUSPILJA

Ciganska poluspilja svoje je ime dobila po Ciganima koji su je koristili kao sklonište, a ispred nje su držali kola i konje.
Nalazi se uz cestu Karolinu na Bukovcu. Otvor poluspilje visok je nešto više od 3 metra i širok 12 metara. Sama poluspilja duga je 13 metara.
Iz jednog od ognjišta koji se nalaze u poluspilji, radiokarbonskom analizom dokazano je kako su ljudi u njoj vatru nalagali prije oko 300 godina, znači mnogo prije nego je cesta Karolina izgrađena.

HIRČEVA SPILJA NA BUKOVCU

Hirčeva spilja nalazi se uz cestu Karolinu blizu željezničkog tunela Sleme. Spilja je vodoravna i duga je 54 metra, a na njezinom kraju je dvorana dužine 26,4 metara u čijem se svodu nalazi prirodni dimnjak dug 8 metara.

Ime je dobila po putopiscu Dragutinu Hircu koji je spilju prvi opisao još 1879. godine. Kroz spilju je nekada tekla voda i pred ulazom u stijeni ostavila tragove koje je Hirc nazvao vodomet.

Hirčeva spilja je i arheološko nalazište. U njoj su pronađeni ostaci ognjišta i životinjskih kosti te šiljak za koplje čija je starost procijenjena na preko 30 000 godina.

MALE SPILJE NA BUKOVCU

Oko 150 metara od ceste Karoline, u blizini Hirčeve spilje na Bukovcu, nalaze se male spilje od kojih je do sada otkriveno 7. Nastale su prolaskom vode, a svaka od njih duga je oko 30 metara.

IZVOR: http://tz-lokve.hr

Što posjetiti?

Gorski kotar za vaš neodoljiv odmor

Lokvarsko jezero

Udaljenost: 40 metara

Park šuma Golubinjak

Udaljenost: 1,2 kilometra

Spilja Lokvarka

Udaljenost: 1,2 kilometra

Čača splav

Udaljenost: 500 metara

Nacionalni park Risnjak

Udaljenost: 11,4 kilometra

Izvor rijeke Kupe

Udaljenost: 14,4 kilometra

Vaš drugi dom

Kuća za odmor Božica